#oncekahvemgörüş: “İzmir‘de boyoz ve kahvaltı konusunda ağzının tadını bilen İzmirlilerin 2 sırrı”

Meltem Sahin
2 min readNov 15, 2021

--

Birkaç gün önce annemin doğum günü için geldiğim İzmir’de “boyoz” pek önemli bir konudur. Muhtemelen İzmir diyince de akla gelen birkaç özel mamülden biridir.

Bu yazıda, bir İzmirli olarak sizlere keyifli bir İzmir boyozunu doğru mekan, ortam ve stille taçlandırmak için gerekli birkaç sır paylaşmak istiyorum. Sır diyorum çünkü popüler metotlar önereceklerimi tam anlamıyla karşılamayacak “turistik” çözümler sunuyorlar. Oysa ağzının tadını bilen İzmirliler bazı şeyleri farklı yapıyor;)

1.ÖNERİ

  • Hepsinden önce, her ne kadar Dostlar Fırını, boyoz denince akla gelen ilk mekan olsa da Zeynel Ergin Gevrek Fırını bana göre, İzmir’de Dostlar’dan dahi önce gidilmesi gereken bir fırın.
  • O sebeple ilk tavsiyem günü Zeynel Ergin’de açmanız.
  • Bu noktada dükkandan peynir, çay almak; fırından da kumru, boyoz, gevrek üçlüsüyle gidip üst katta yahut aşağı bahçede kahvaltınızı etmek süper bir başlangıç olabilir.

2.ÖNERİ

  • İkinci seçenekte de Dostlar Fırını’na odaklanalım.
  • Dostlar’da biliyorsunuz ki sadece boyoz var. Yani Zeynel Ergin gibi gevrek, kumru vs bulmak mümkün değil. O sebeple benim buradaki önerim boyozu fırında ağır ateşte haşlanmış yumurtayla kombinlemek ve bunu MUHAKKAK Kordon’a çıkıp hafif deniz esintisi ve manzarası eşliğinde deneyimlemek.
  • Her ne kadar Zeynel’de mekana oturmanızı önerdiysem de Dostlar’ın boyozunda oyum kesinlikle paket servis alıp Kordon’a gitmek yönünde!(resimde ben de tam olarak bunu yaptım;))

ODTÜ, Ankara ve İzmir’de mekân keşfi, menüleri ve yorumları için Instagram:@oncekahvem

--

--

Meltem Sahin

Currently @TUM, Munich. Graduate of METU, B.Arch. // instagram: @meltemsahin11 @oncekahvem // meltemsahin.rocks/